Lanzarote & Fuerteventura


TAJNÉ.png

Letos to vypadá, že se budou muset evropská města a pláže obejít bez mého sexy těla. K jejich velké smůle, samozřejmě 🙂 . Smiřuji se s tím porůznu. Jeden den si řeknu, že to nevadí, že příležitostí bude ještě dost a druhý den (třetí, čtvrtý a pátý, prostě velmi často) si zastesknu po pocitu, když mi moře omývá kotníky a pantenolem si třu sluncem políbenou kůži (rozuměj, spálenou, že vypadám jako spařený vepřík). Když je tedy dovolená v nedohlednu, tak mi nepomáhá probírat se fotkami a vzpomínkami, kde bylo dobře.

A jedním z těch míst, kde bylo velmi dobře, jsou určitě Kanárské ostrovy. Dnes tedy článek z rubriky “Travel Tips”, pokud hledáte inspiraci, kam vyrazit na dovolenou a to nejen v létě, protože na Kanáry se dá jet prakticky po celý rok.

Kanárské tvoří celkem 7 ostrovů, já byla na zatím jen na 2, a to na Lanzarote a na Fuerteventuře, takže dnes to bude o nich. Hrozně ráda bych viděla ještě Tenerife a El Gomoru, ale ta je už hůř dostupná a finančně úplně jinde. Určitě nechci ostrovy porovnávat, protože to nejde. To je právě na Kanárských to úžasné. Ať vyrazíte na kterýkoliv ostrov, tak se od sebe liší jako den a noc.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se nám osvědčilo cestovat s německou cestovkou. Sice musíte vyřešit problém, jak na letiště třeba do Berlína a kde nechat auto, ale stojí to za to. Za prvé proto, že Němci mají lepší hotely a služby, za druhé v předstihu seženete velmi slušný zájezd do čtyřhvězdy klidně do 15 tis. a za třetí (co my fakt oceňujeme) eliminujete skoro na 0 pravděpodobnost, že hotel bude plný Čechů (nic proti krajnům, ale pak je to prostě na kvalitě vlastního bytí znát). Další varianta cestování, nad kterou stojí za to uvažovat je, jet na vlastní pěst. Sólo lety z Německa jsou velmi výhodné (vyjdou na pár tisíc), ale o ceně uby (zatím) nemám představu.

Co na Kanárských úplně miluju, je to klima. I když teploměr ukazuje 27°, tak vám to zaručeně nepřijde, díky proudění vzduchu od Atlantiku. I když nepociťujete vedro k padnutí, i tak se můžete pěkně spálit. Co miluju už méně, je teplota vody. Atlantik není Karibik, což při prvním kontaktu s oceánem ihned pochopíte kvůli husí kůži až za ušima.

Lanzarote

Pokud se nechcete jen povalovat na pláži, tak jste tu správně. Vulkanický ostrov Lanzarote toho k vidění nabízí opravdu hodně, takže se vyplatí půjčit si auto a vše si projet na vlastní pěst. To se dá celkem snadno za dva až tři dny po dobře udržovaných silnicích. Navíc umělec César Manrique se hmatatelně podepsal na tváři ostrova a postaral se o zachování autentického rázu.

Co se dá na Lanze vidět, si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže. K úplné spokojenosti nám chybí ještě dvě místa. A to, vulkanický Národní park Timanfaya a zde zážitková restaurace El Diablo, kde se maso griluje díky horkosti vystupující ze země. A druhé místo v seznamu patří jeskynnímu systému Cueva de los Verdes ukrývajícího podzemní chodby, sály a jezírka.

DSC_0229
Playa Blanca

DSC_0219

DSC_0984
Playa Blanca
DSC_1326
Playa Blanca

DSC_1366DSC_1353DSC_1376DSC_0993

DSC_1010
Salinas del Janubio
DSC_1036
Los Hervideros
DSC_1026
Los Hervideros
DSC_1099
El Golfo/ pláž Charco de los Clicos
DSC_1121
El Golfo / pláž Charco de los Clicos
DSC_1247
Arrecife
DSC_1251
Arrecife
DSC_1252
Arrecife
DSC_1312
Costa Tequise
DSC_0087
La Graciosa /Mirador Del Rio

DSC_1269

DSC_1480
Jardín de Cactus

DSC_1518DSC_1448DSC_1497DSC00862

DSC_1530
César Manrique: Jameos del Agua

DSC_1549DSC_1560DSC_0020DSC_0016

Fuerteventura

Je rájem pro všechny nadšence do prkna krotícího oceánské vlny s větrem o závod. Fuerteventura je pro to jako stvořená. Sice jsem nikdy nebyla v Kalifornii, ale představuji si jí podobně. Dlouhatánské pláže, surfisti, uvolněná atmosféra, promenády, beach bary. Akorát početní nudisté, věková kategorie 60+, by si v Kalifornii asi neškrtli. Němečtí důchodci se tu nestydí ukazovat tak, jak je Pán Bůh stvořil. Proti gustu 🙂 …

Oproti Lanzarote je Fuerteventura chudší na turistické památky, ale právě nekonečné a krásné pláže tento deficit konkurence schopně kompenzují. Přírodní zajímavost, kterou rozhodně nemůžete vynechat, je Parque Natural de las Dunas na severu ostrova v oblasti El Jable. Jak název napovídá, tak se ocitnete na nefalšované poušti; písečné duny jsou všude kolem vás.

Zase se vyplatí půjčit si tu auto. Protože Fuerte je druhý největší kanárský ostrov, tak to bude trochu víc úmornější než poznávat Lanzarote, kde je skoro všechno za rohem, ale kdo nechce strávit celou dovolenou na jednom místě, tak je to zkrátka nutnost.

Protože jsme si střihli Fuerteventuru před Vánoci, tak asi můžu hovořit o cestování na Kanárské ostrovy v jakoukoliv roční dobu. Nevím, jestli jsme měli štěstí nebo hrála svou roli pověstná stálost počasí, ale měli jsme fakt úžasně. Určitě lépe než v Praze, kde teploměr klesal k nule a my se vyhřívali při příjemných 26°. Jediné, co nám připomínalo, že Vánoce jsou za dveřmi, byly španělské koledy vyřvávající “Feliz Navidad” a sem tam ozdobený stromeček.

DSC_0915DSC_0917OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADSC_1057DSC_0950OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADSC_0962DSC_0970OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bohužel jako správní “ólinkluziváci” jsem se stravovali převážně v hotelu, takže o místní kuchyni nemůžu vůbec referovat. Když jsme výletili, tak jsme se sem tam zastavili v nějaké restauraci, ale byl to ten tip pohostinství, co nabízí od paelly až po spaghetti carbonara.

Co si ale odtud vždycky přivezeme jsou kanárské směsi koření, po kterých se vždycky jenom zapráší a mořskou sůl. Ta nás jednou vyšla pěkně draho, protože jsme si jí nabrali asi tunu a kvůli tomu připláceli 80eur za přetížené kufry.

Proč se chci vracet na Kanárské ostrovy? Nezalykám se vedrem, ale v zimě se tu krásně ohřeju. Těším se z neuvěřitelných přírodních scenérií, které se jen tak nevidí. Španělská pohoda se tu snoubí s německou pořádkumilovností (přeci jen, převážnou klientelu tvoří stále Němci, kteří si tu místní “vychovali”). Nezakopávám tu o turisty a mám pocit soukromí i bezpečí. Za mě Kanáry prostě nemají chybu 🙂 .

A snad jsem vás o tom alespoň trochu přesvědčila, že se nemusí za pěknou (a levnou) dovolenou letět daleko.

P.S. A jaké je to vaše nej místo?

Sledujte mě a mějte se krásně!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s