Budapest: Girls Have Fun


Kopie návrhu Amsterdam

Když tak přemítám, o čem všem jsem vám ohledně Budapešti psala, tak jsem vynechala jednu důležitou věc. A to, jak jsme se tam vlastně s M. dostaly. Měsíc před cestou jsme si koupily jízdenky u Českých Drah za cca 2tis. Kč/os. do I. třídy a bylo to opravdu prvotřídní. Vlak jel přímo do centra Budapešti necelých 7 hod., a ačkoliv se to zdá dlouhé, tak cesta rychle zběhla (zvlášť, když máte s kým podrbat 🙂 ). Pak už na nás čekala Budapešť.

Jak jsem avizovala, tak dnešním příspěvkem články o Budapešti uzavřu. Pro ty, co ty předchozí nestihli… Ubytování jsem věnovala samostatný článek, protože to rozhodně stálo za zmínku (zde) a další post byl plný fotek z Budapešti (zde).

Našich 59 878 kroků nestačilo k tomu poznat Budapešť křížem krážem. Na to jsme zase nebyly tak poctivé. Co jsme ovšem braly poctivě, byl pitný a stravovací režim. Od rána do večera. Je tak patetické, jak se (zase) dostanete do životní fáze, kdy je pro vás plný pupek důležitější než cokoliv jiného. Akorát vás už neuspokojí nějaká láhev se sunarem. Naštěstí monotónní tekuté stravě už odzvonilo a můžeme se řídit svými chutěmi. A Budapešť je pro to jako stvořená…

Ráno

V hostelu jsem dostali pár tipů, a tak jsme se s M. rozhodly je vyzkoušet. Jeden z nich byl i na nedalekou kavárnu Zoska. Jednou větou asi takto. Osobité místo s výtečnou snídaní za rozumnou cenu, jen personál zřejmě držel bobříka “kyselého ksichtu”, protože za nic na světě byste ani z jedné číšnice nevydolovali ani malý náznak úsměvu. Také jsem si říkala, do jakého bizarního města jsem se to dostala, když při objednávce “coke” (cola) se mě obsluha zeptala “with whipped cream” (se šlehačkou)? Škoda, že jsem to neodsouhlasila, asi by mě čekalo velké kulinářské překvapení. Ale místo coly jsem dostala kakao, tak to pak dostal dotaz logiku :-). Ale jinak je Zoska fakt kouzelné místo, kde pěkně odstartujete svůj den v Budapešti.

IMG_5558IMG_5562IMG_5570IMG_5563IMG_5573

Na bistro Kolette jsme narazily náhodou při toulkách městem. Byl to trochu jiný level s příchutí (opět) lehce bizarního zážitku s obsluhou. Číšnice měla hlásek jako konipásek, výraz raněné srny a potřebu nás utkvěle pozorovat při konzumaci snídaně. Nezmohly jsme se na jakýkoliv druh odporu, protože se zdálo, že by se z toho mohla srnečka rozplakat. Mohu tedy bistro Kollete doporučit? I když jídlo bylo moc dobrý (a obsluha o malinko příjemnější), tak zajděte spíš do Zosky 🙂 .

IMG_5903IMG_5908IMG_5913IMG_5915

Odpoledne

K jídlu jsme chtěly něco rychlého, a tak jsme se vydaly na Grand Central Market, kde se prodává všechno možné – ovoce, zelenina, maso, hadříky. Nás lákalo poznat, co znamená budapěšťský fast food. Mekáč nečekejte, ale langoše na tisíc způsobů ano. A také zapomeňte na to, jak se dělá langoš u nás. Tohle je jiná liga a náš langošový evergreen česnek-kečup-tatarka-sýr v porovnání s těmi z Budepěšti vystupuje jako parodie.

IMG_5664IMG_5669IMG_5675IMG_5676IMG_5678IMG_5680IMG_5691

Když už jsme byly v Budapešti, tak by byla nesmírná blamáž nenavštívit lázně. Akorát k tomu skoro nedošlo. Čekal nás totiž lehký trénink v asertivní komunikaci s paní lázeňskou pokladní ohledně výšky vstupného, ve kterém nakonec zvítězila. My totiž resignovaly a hodlaly jsme do lázní Széchenyi (zde) jít teda za každou cenu. Nakonec to bylo úplně jinak, vyvěšený ceník plnil asi jen dekorační funkci. Každopádně my strávily dvě hodinky naložené v termálních bazénech jako sardinky v oleji. Nemělo to chybu.

Processed with VSCO with hb1 preset

Večer

Po čvachtačce v lázních nám pěkně vyhládlo. V Budapešti je nehorázné množství možností, kam zajít, až je to frustrující, protože chcete jít všude, ale prostě to nejde; vybrat si musíte. My měly jasno. Chtělo to pořádnýho hamburgera a pivo. A to se nám splnilo v Burger Market (zde) v Židovské čtvrti. V ní je každá restaurace dobrá volba. Ale zpátky k Burger Marketu. Hlavní pointa je, že si všechny součásti burgru vybíráte sami. Od druhu masa až po omáčku, jak si to vytuníte je jen na vás. My se oblizovaly až za ušima.

IMG_5765IMG_5776

Night Life

Mimochodem, Maďaři mají dobrý pivo. Nevím ale, jestli ho kladně nehodnotím jen proto, že jsem měla po lázních a hambáči velkou žízeň, a tak by mi chutnala i odpadní voda. Každopádně chuť na pivo nás vyhnala do ulic najít další tip z hostelu, klub Szimpla (zde). Nebudu to prodlužovat. Byl to opravdu zážitek a takový klub jsem ještě v životě nenavštívila. Ruina udržovaná jako ruina, každé zákoutí mělo velmi osobitý charakter. Živé konzerty střídaly DJ´s až se celá budova proměnila v jednu obrovskou tančírnu, drinky tekly proudem. Nikdy bych nevěřila, jak dobrý může být gin, soda, pomerančový džus a bazalka. Neplánované akce jsou ty nejlepší, takže z jednoho piva se stala párty do časných ranních hodin, ale ustály jsme jí bez ztráty kytičky 🙂 . Bylo to boží a určitě bych si to zopakovala!

IMG_5870IMG_5812IMG_5819IMG_5804IMG_5818IMG_5816IMG_5824IMG_5826IMG_5847IMG_5861IMG_5854

Jak uz jsem psala, tak v Budapešti je z pohledu gastronomie ohromný množství zajímavých míst, kam zajít. Za tak krátkou dobu mého pobytu, pociťuju deficit, že jsem nevyužila ani z půlky budapešťský potenciál. Lákadel je tu spoustu a nejen těch, na která jsme dostaly tipy. Stačilo zajít o kousek dál od hostelu a narazily jsme na uličku plnou restaurací a kaváren jako vystřiženou z dovolené v Toskánsku, jinde zase na food stánek s mexickou kuchyní, na kterou se stála neuvěřitelná fronta. No, mám to schované na příště. Po památkách mám své odchozeno, příští návštěva bude jen tůra po gastro zážitcích.

Na závěr přidávám ještě pár tipů, který nám nevyšly a stojí za zmínku:

To je z Budapešti všechno. Tři dny, tři příspěvky, hodně dojmů a jeden, který přetrvává. Že bych se tam ráda vrátila.

P.S. do Budapešti musím ještě z jednoho důvodu. Nedala jsem si maďarský guláš. Jsem ostuda, já vím, ale to, že jsem se přiznala, je polehčující okolnost 🙂 .

Sledujte mě a mějte se krásně!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s