7 důvodů, proč bych se vrátila do Amsterdamu


amsterdam-2

V Amsterdamu jsem byla před lety s kamarádkou na takovém bleskovém výletě. Ráno tam a večer zase zpátky. Bylo to hrozně náročný a už bych to takovým stylem nikdy neabsolvovala. Navíc jsme si k Amsterdamu “přičichly” jen tak okrajově a chtěla bych to napravit. Takže proč bych se chtěla vrátit do Amsterdamu?

•Trhy, trhy a zase trhy•

Trhy kam se podíváš, s čímkoliv si vzpomeneš. Nikoho nepřekvapí, že převažují stánky se sazenicemi a květy tulipánů. Je jich tolik druhů, že vám z toho půjde hlava kolem! Pokud si nějaké budete chtít pořídit, tak pro nákup je nejvhodnější září nebo říjen, kdy by se měly tulipány správně vysazovat. Ceny jsou víc než přijatelné a mít takový “živý” suvenýr z Holandska je super věc.

Když si sazenice pořídíte na plovoucím květinovém trhu, ojedinělém na celém světě (souběh ulice Leidsestraat a kanálu Singel), tak unikátnost tohoto suvenýru vystřelíte do nebeských výšin. 

dsc_0777

dsc_0783

•Pivo, sýry a kavárna Trust•

K mojí lítosti první a poslední návštěva Amsterdamu byla naprosto nedostatečná v oblasti gastronomie. Tlačil nás čas a tak jsme spíš brouzdaly městem a na delší zastávku na něco dobrého nezbyl čas. Jediné, co jsme stihly ochutnat, byly vlámské hranolky – Vlamsee Frites. Jestli jako já jíte hlavně očima, tak věřte, že velikost porce King Size, je pro vás to pravé a hranolky vám polezou i ušima 🙂 . Příště hodlám svoje gastro mezery doplnit. Nenechám si ujít ochutnávku sýrů nebo nějakého dobrého piva (znám jen Heineken) a nebo posezení v nějaké útulné kavárně (fakt nemyslím Coffee Shop 🙂 ). Vlivem koloniální minulosti se v Amsterdamu nachází spousta kvalitních asijských restaurací. Takže proč nejít třeba na výbornou čínu?

Jeden z horkých tipů je návštěva kavárny Trust, postavená na principu “pay as you feel”. Tzn. že za konzumaci zaplatíte tolik, na kolik si jí samy ceníte. Tomu se říká neotřelý koncept!

dsc_0656

dsc_0908

•Muzea•

Nejen z hříchu je Amsterdam živ, ale také ze vstupného do muzeí. Je jich tolik (info zde), že vybrat si, to je nadlidský výkon. Počítejte s tím, že zájem o ty nejprofláklejší je enormní. A tak se musíte obrnit dávkou trpělivosti, když budete trávit hodiny a hodiny a hodiny ve frontě. Kromě Rembrandtova muzea mám na seznamu ještě Dům Anny Frankové. V tomto případě si s sebou vezmu radši i spacák, protože mnoho nedočkavců tady čeká již od časných ranních hodin.

anna-frank
“Decentní” frontička u Domu Anny Frankové

•Party, Sleep, Repeat•

Najít si klidné místo na odpočinek není vůbec jednoduché. Amsterdam pulzuje a kamkoliv se vydáte, pořád se tu něco děje. Od live koncertů na ulici po rozlučky se svobodou. Těch tu je jako máku. Odehrávají se doslova všude. Třeba na vodě nebo na tzv. “Beer Bike”.

Pokud se zrovna nechystáte před oltář nebo vám Beer Bike není pro vás to pravé, tak komerční akce se tu konají přes celý rok. Vyzdvihnu třeba Tulipánový festival (od poloviny března do poloviny května) nebo obří bujarý pouliční happening radosti Den Krále konající se na konci dubna (oranžová je nová černá 🙂 ) a třeba listopadová Muzejní noc musí člověka úplně psychicky rozebrat, protože kam jít dřív?!

dsc_0765

dsc_0814-kopie
Beer Bike v akci

dsc_0859

dsc_0868

•Kanály & Mosty•

Chtěla bych si zase vyrazit lodí po síti kanálů. To je nutnost! Když se vám poštěstí a budete mít svérázného kapitána, tak to bude i adrenalinový zážitek. Pokud se navzájem střetnou dvě lodě, tak jejich manévry jsou obdivuhodné. Navíc není lepší místo odkud by byl Amsterdam fotogeničtější. Pokud se vám lodí nechce, tak další variantou je půjčit si kromě šlapadla třeba paddelboard. Ale bacha na hustý provoz.

Kde jsou kanály, tak mosty nesmí chybět. Těch je v Amsterdamu celkem 1500 a ne nadarmo se městu přezdívá “Benátky severu”. Jedna zajímavost. Když se z mostu na rohu ulic Reguliersgracht a Herengracht rozhlédnete kolem, tak vám nabídne pohled na patnáct různých mostů.

dsc_0745

dsc_0764

dsc_0790

dsc_0798

dsc_0834

•Prozkoumat město•

Není nad to se jen tak bezcílně toulat městem; možná se trochu ztratit a objevovat nová místa, která v běžném průvodci nenajdete. Pokud se ale na procházku na vlastní pěst necítíte nebo se obáváte, že byste mohli něco vynechat, tak si neváhejte zabookovat prohlídku s průvodcem přes Sandemans. Prohlídky jsou v angličtině a zdarma (případně za poplatek podle vašeho uvážení).

Pokud jste fanoušek cyklistiky, tak kde jinde objevovat město na kole než právě v Amsterodamu? Cyklista tu má naprostou přednost a podle toho se i tak všichni chovají. Takže je potřeba se mít na pozoru!

dsc_0769

dsc_0785-kopie

dsc_0801

dsc_0807

dsc_0890

•Výlet•

Pokud pojedete do Amstru autem (proč ne, je to jen 8 hodin jízdy), tak byste se měli vypravit do 20 km vzdáleného skanzenu Zaanse Schans (dá se jet i z centra Amsterdamu busem). Je to turisty velmi oblíbené místo, takže se opět připravte na davy lidí. Je to denní chléb na všech místech, která stojí za to vidět. Díky dokonalému provedení se ocitnete v Holandsku v 17. a v 18. století, kde prim hrál “větrný průmysl”, sýrařství, výroba dřeváků a řemeslné práce. Vyhraďte si půlden a možná i to bude málo!

dsc_0689
Sýrařství, kde vám přednesou něco o výrobě sýrů a můžete je samozřejmě i ochutnat

dsc_0651

dsc_0667
Pro skanzen se dovezly mlýny z celého Holandska

dsc_0661

dsc_0674

dsc_0713

dsc_0705

dsc_0701

dsc_0718

dsc_0723

•Kdy, jak a kde?•

Kdy. To se ještě neví. Těch cestovních cílů mám nějak moc, ale přidat si jeden na seznam už je zanedbatelné, ne? Každopádně vlivem oceánského klimatu se dá do Amstru cestovat celý rok. Jen se připravte na vyšší pravděpodobnost srážek na podzim a v zimě. Ale jak se říká, neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Jak.  Já osobně bych se přiklonila k cestě autem. Jste pak flexibilnější a můžete se zastavit, kde budete chtít. A 8 hodin jízdy se dá zvládnout. Ovšem rychlejší způsob je do Amsterdamu zaletět. Za hoďku a půl jste na místě a když budete trochu hledat, tak určitě letenky do 2 tisíc seženete.

Kde. sehnat ubytování? Zkusím Airbnb, už s tím mám zkušenost z Barcelony, ale zase ne vždy si cenově polepšíte. A když se mi nic nebude líbit, tak booking.com to jistí. Já vím, žádná inovace se nekoná, ale když jde o cestování, tak se spoléhám na jisté odkazy. Ještě se mi líbí způsob ubytovávání přes couchsurfing. Když se stanete členem couchsurferské komunity, tak se můžete prakticky po celém světě ubytovávat zadarmo (ale pointa je setkávat se s místními a zažít cestování jinak).

Řeknu vám, už se nemůžu dočkat. A co vy? Jeli byste? Jestli máte tip na nějaké pěkné místo, kavárnu, ubytko, tak sem s tím. Jsem jedno velké ucho.

Sledujte mě a mějte se krásně!


Pokud se vám článek líbil, pošlete ho do světa třeba přes Pinterest…

cyprus-pinter

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s