La Bella Andorra: PART ONE


kopie-navrhu-strasbourg

Co víte o Andoře?

Troufám si říct, že tolik co já před rokem. Něco vám to říká, ale… . Dnes už je tomu jinak a to proto, že se před rokem a kousek do Andorry přestěhovala moje sestra. Musíte uznat, že kvůli tomu by bylo zcela ignorantské o této zemičce velké jako Praha nemít povědomí. A ještě víc ignorantské by bylo, kdybych se tam nejela podívat. A tak jsem se před časem vydala rozšířit si cestovatelské obzory.

Do Andorry se nejlépe dostanete autobusem z Barcelony. To byl také důvod, proč jsem se rozhodla v Barceloně strávit dva dny a poznat ještě o jedno místo navíc. Každopádně o tom jste si mohli přečíst v mém posledním článku, ale o tom to dnes není.

Upřímně vám povím, že když jsem se do Andorry vydala, tak jsem neměla žádná očekávání. Ačkoliv mě rodiče připravovali, že nevyjdu z úžasu (nejen) z obchodů na hlavní třídě, brala jsem je s rezervou, možná i s drobným despektem, že už jsem viděla ledacos.

Ale neviděla! A zažila jsem dvě NEJ …

1. Nejlepší Nákupy, to znamená, že když jedete do Andorry, připravte si dostatek peněz. Lákadel je tu spoustu a věřte mi, že těžko odolává i člověk s nákupní resistencí. Každý metr je maximálně využitý k tomu, aby přitáhl koupěchtivé zákazníky. Co mě teda dostalo, že je tu například jedna obrovská parfumerie vedle druhé a všechny se uživí. Mnoho lidí prostě láká nákup bez daně. Ponejvíc to pocítíte u kosmetiky, alkoholu a také některých značkových věcí. A já samozřejmě neodolala, když jsem zjistila, že můj oblíbený krém od Kiehľs tu mají o třetinu levnější. To jsem ho tam nemohla nechat bez povšimnutí :-).

       2.  V Andoře se perfektně najíte. Zvlášť když máte průvodce, kteří vědí kam vás vzít. A tak se stane, že ochutnáte (druhé) nejlepší rizoto v životě v restauraci Jaleo a nebo famózní pomalu dušené vepřové tacos v mexické restauraci La Adelita Andorra, co si na mexickou jenom nehraje a kde je tak milý personál, že jsem to fakt ještě nezažila. Slušná a chutná domácí strava za bezkonkurenčních 20€ pro 4 osoby, je něco, co třeba v Praze považuji za nemožné. Byl to ráj pro moje chuťové buňky a kde dobře vaří, tam se musí i dobře žít :-).

Andorra není součástí EU, a tak jdou problémy evropského společenství mimo ní. Neřeší se uprchlíci, evropské normy a politika. V tomto ohledu je tu jiné “klima” než u nás a to mi vyhovovalo. Je to takový mikrokosmos uprostřed dvou států. Je pak obtížnější v Andoře žít a pracovat legálně, ale i tak je zde značné multikulturní prostředí ku prospěchu všem. A také se tu člověk cítí opravdu bezpečně; Andorra má téměř nulovou kriminalitu (ve vězení prý bručí jen pár lidí a ještě je to veřejné tabu). Jenom kdybyste si tu chtěli pořídit byt, tak sáhnete hodně hluboko do kapsy. Řekla bych, že pořizovací ceny jsou srovnatelné s Monakem.

Do Andorry prý zavítá až 15 miliónů turistů ročně. Lákají je výhodné nákupy a perfektní lyžovačka. Já bych ještě přidala znamenitou gastronomii. Pak strašně závidím výhodnou polohu. Máte na vybranou, jestli se vydáte do nedalekého Španělska nebo do Francie. Ale prvotně bych nezapomněla prozkoumat krásy Andorry. A o tom bude příští příspěvek plný fotek z výletů po Andoře a trošku i za španělské hranice. Tak se těšte :-).

Sledujte mě a mějte se krásně!

Hlavní město Andorra La Vella/Capital City Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Úžasné lázně v Andorra La Vella/Imazing Spa
Lázně v Andorra La Vella/Spa
Lázně v Andorra La Vella/Spa
Lázně v Andorra La Vella/Spa
Lázně v Andorra La Vella/Spa
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Andorra La Vella
Trhy s místními produkty/Markets with the local products

Andorra La Vella – pohled z hotelového pokoje/a view from hotel room

2 thoughts on “La Bella Andorra: PART ONE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s