Discover Germany: Celle and Hanover


celle-1Přítel si stěžoval, že si už dlouho ode mě něco nepřečetl a že zanedbávám blog. Je hezké, že má starost :-). A taky má pravdu. Uvědomila jsem si, že (mu) dlužím článek o naší srdeční záležitosti. Byli jsme zde poprvé před čtyřmi lety a byl to náš první společný eurovíkend, co jsme si spolu začali. Tehdy jsem si to užila v rámci možností. Znáte to, poprvé jedete s někým, koho ještě moc neznáte a ocitnete se mimo vlastní známé teritorium, mimo svou komfortní zónu. Najednou vás čeká 24 hodin denně spolu a může se taky stát, že vypadnete z “role”. Je to taky trochu stres, protože tušíte, že se rozhodne. Buď to klapne a sejdete se na stejné vlně, nebo to bude trapnost, kterou budete muset nějak přežít až do konce. Holt, vztahy jsou nepředvídatelná alchymie.

Nám to sedlo. Ačkoliv jsem se teď po letech od přítele dozvěděla, že jsem měla na mále. Ba ne, to přeháním. Ale prý jsem byla stydlivá a nervózní, jak kdyby mě tam měl někde nechat. A kdo by nebyl, když máte hned na poprvé fatální očekávání, která vás tím pádem svazují.

A tak jsem se ráda vrátila na místo činu, už samozřejmě mnohem uvolněnejší. Celle se nám tehdy do hledáčku dostalo náhodou, když jsme marně sháněli ubytování v Hannoveru. Zamilovali jsme si bydlení v apartmánech Apartment Brauner Hirsch. Nachází se sice trochu dál od centra (asi 15 min.chůze), ale mají útulnou atmosféru a poskytují naprosté soukromí. Navíc dole v domě je rodinná restaurace, kde vaří cholesterolové bomby v německém stylu (např. smažený kuřecí řízek s houbovou omáčkou a šťouchanými bramborami se slaninou) a čepují výborné tmavé pivo.

img_3305

dsc_0749

img_3895

dsc_0652

dsc_0653

Celle nás baví pro svou jednoduchost a pohodovost, na nic si nehraje. Aby se někde člověk cítil dobře, nemusí si nutně klást vysoké nároky. Já si k tomu přidám alespoň stopové množství architektury a jeden obstojný gastro zážitek a jsem v tom až po uši. Při té příležitosti mě jeden napadá, ale je z druhé strany barikády. Z nostalgie jsme zavítali do restaurace Primavera, která nám poprvé poskytla útočiště před nepřízní počasí, a to byla chyba. Opět. Zub času se podepsal na naší paměti a my jsme úplně zapomněli na to, jak odporně tu vaří. První sousto nás zase zavedlo do obskurní reality. Převařené těstoviny koupající se v litrech oleje a boloňská omáčka z konzervy byla jejich představa toho nejlepšího z italské gastronomie. Už nikdy víc, leda že si budu chtít uhnat žlučníkový záchvat. Další známka toho, kam až se italská kuchyně v německém podání může zvrhnout, je nabídka jedné kavárny v ulici Stechbahn. Pohár, který vypadá jako hnízdo špaget, byl už i na mého nekonvenčního ducha moc. Lidová tvořivost nezná hranic vkusu.

Na Celle by se vám mohlo líbit to, že je obsypané mnoha kavárnami a restauracemi. Zvlášť kavárna Rio’s je místními (hipstery) oblíbená. Každopádně specifikem je, že historické jádro stávající z původních hrázděných domů, je velmi rozsáhlé a zachovalé a nenápadně se vine po celém městě. Protože místní obyvatelé domy jen uměle neudržují, ale z valné většiny v nich bydlí a podnikají. A těch pár piv nebo vysoce kalorický oběd, co si dáte, můžete jít rozchodit do zámeckého parku.

img_3184

img_3202

img_3204

img_3264

dsc_0740

img_3199

img_3297

img_3237

img_3238

dsc_0738

dsc_0687

dsc_0691

dsc_0698

dsc_0732

dsc_0684

Je mi jasné, že se na výlet do Celle jen tak nevyberete. Ale kdybyste měli namířeno autem například do Amsterodamu, který je od Celle vzdálený asi 4 hod. jízdy, tak je to určitě příjemná zastávka na jeden den. My sem jezdíme hodně rádi.

Hannover

Je zase místo, které vás na první pohled nemusí zaujmout, ale dejte mu šanci a budete mile překvapení. Stejně jako my. Je to sice moderní město, ale tak nějak lehce a nenásilně se tu snoubí současnost s historií. Hannover má svá malebná zákoutí, kde rádi zapomenete na to, že o kousek dál je promenáda s obchodními domy.

Další příklad propojení historie a současnosti se nachází v centru Hannoveru zvaném Kröpcke. Je to křižovatka čtyř hlavních nákupních tepen a centrálním pojítkem jsou starodávné hodiny. Tak jako se u nás říká “sejdeme se pod ocasem”, tak v Hannoveru platí “sejdeme se u hodin”. A hned vedle je kavárna Mövenpick, odkud se dá parádně sledovat mumraj na ulici. Mimoto kafe tu mají fakt výborné, brunch ještě lepší. Určitě nevynechat!

A když po nákupech budete mít hlad, tak by byla škoda nevyužít toho, že jste v Německu a nezajít na kebab. To je pokaždý dobrá volbam, prostě za málo peněz hodně muziky. Ano, uvědomuju si, že jsme hrozní kebabožrouti :-). Ale kdo je má rád a vyzná se, tak ví, že v tomhle směru je to rada k nezaplacení.

img_3792

img_3708

img_3691

img_3710

img_3685

img_3726

img_3783

img_3746

img_3745

img_3734

img_3731

img_3776

img_3779

img_3753

img_3759

img_3763

img_3766

img_3772

img_3770

One thought on “Discover Germany: Celle and Hanover

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s