PERFECT ROADTRIP: Strasbourg & Avignon


cannes

English version here

Je to tady, přátelé! Konečně jsem dala dohromady fotky a můžu vám je ukázat. Dneska to bude ze dvou prvních zastávek našeho Perfect Roadtripu po Jižní Francii. A protože z nostalgických důvodů nedokážu vybrat jen pár nejlepších fotek, tak jsem se zkrátka neomezovala. Takže jdeme na to :-).

Strasbourg

Na lepším místě jsme naší dovolenou začít snad ani nemohli. Abyste pochopili, tak když jen virtuálně plánujete kam že se to bude vaše cesta ubírat, tak se pak klepete, aby obrázky na Googlu nelhaly a místo vás v reálu oslovilo stejně tak jako v prohlížeči. A Strasbourg naštěstí nezklamal.

Hranice města jsme překročili po 610 km a 8 hodinách totálně šílené jízdy napříč Německem. Všude kolony, omezení v dopravě, hrůza a ještě nás čekala pátračka po ubytování bez navigace. Na začátek nic moc vyhlídky, co? Ale ubytko jsme našli po 10 minutách podle papíru, asi nejsme takový béčka. Na samotnou prohlídku Strasbourgu jsme měli ale jen jedno odpoledne. Na místě se mi to zdálo málo, ale vlastně to stačilo k tomu nasát lehce ospalou atmosféru města.

img_1122

img_1101

img_1200

Také to stačilo k tomu, abychom našli pro nás nejbožejší pizzerii na světě. Na tohle moc útulný místo jsme narazili náhodou, když jsme hledali něco na zub. Přivítala nás milá paní a kuchařovi stačil prostor 2m x 2m, aby vyčaroval tu nejdokonalejší pizzu, co jsme kdy jedli. Takže naše první odpoledne ve Francii začalo ryze nefrancouzsky.

Vlastně jsem si tady jako ve Francii moc nepřipadala. Strasbourg svými hrázděnými domy dává najevo jasný německý vliv z minulosti. To mu samozřejmě nijak neubírá na kráse, ale přidává na zajímavosti.

img_1103

img_1104

img_1168

img_1146

img_1088

img_1196

img_1169

img_1251

Market – nezaměnitelná věc, co nám připomněla, že Strasbourg přeci jenom leží za francouzskými hranicemi. Pro nás to byl totální magnet, kde to hrozně pěkně vonělo a vypadalo. Z jedné strany zelenina a ovoce, z druhé zase šmuky, cetky, hadry, harampádí, co nikdo nepotřebuje, ale já hrozně nutně jo. Tak si jako náplast na neukojené nákupní touhy kupuju 3 krabičky luxusních malin za 6€. Vítej ve Francii, A.B. :-).

img_1080

img_1085

Když se vydáte procházkou podél řeky, tak se dostanete k asi nejhezčí části Strasbourgu zvané Le Petite France. Je moc pěkný si tam posedět u řeky nad sklenkou vína nebo se schovat před únavným horkem v parku.

img_1221

img_1229

img_1231

img_1236

Bohužel ten den nám utekl jako voda. Ze Strasbourgu jsme viděli to, co bylo za takovou chvíli možný. I když nás na minutku přepadla lítost, že už musíme jet, tak netrvala moc dlouho. Měli jsme před sebou další cíl…

…Avignon

Který si mě naprosto získal snad úplně vším. Architekturou, polohou, náladou, originalitou, nekoncentrovanou absolutní pohodou.

Co nás bavilo bylo hlavně to, že než se dostanete do Avignonu, musíte ujet 700 km směrem na jih a sledujete, jak se kolem vás mění krajina. Klasické listnáče už dávno vystřídaly platany, postupně přibývají vinice a pravidelně tvarované cypřiše. K idyle chybělo nějaké to levandulové políčko, to ale bylo mimo naší trasu.

Než vjedete do samotného srdce Avignonu, tak vás po značný kus cesty provází řeka Rhôna. Azurově modrá, žádné smradlavé kakao jako je Vltava. Moje srdce plesalo až arytmicky, když jsme bloudili vražedně úzkými uličkami a hledali hotel. Ke smůle mého přítele jsem se na navigaci nedokázala soustředit. Nemohla jsem se vynadívat a pořád mi znělo v hlavě: “to je moje místo”. Tak nesrovnatelně jiné než Strasbourg, přesto si v mém hodnocení navzájem nekonkurují.

img_0447

img_1322

img_1300

img_1303

img_1429

img_1433

img_1382

img_1741

img_1750

img_3947

img_1816

Úplně se tu nechci rozepisovat o památkách. Co bylo pro nás důležité, to jsme viděli a vyfotili, něco o historii se dá najít zde. V tomto směru je starobylost Avignonu patrná na první pohled.

img_1413

img_1377

img_1702

img_1717

img_1725

img_1723

img_1735

img_1739

Ale Avignon se mi zdál unikátní pro něco jiného. Za prvé téměř všichni tu jezdí na kole, vypadají u toho hezky a chovají se při tom ohleduplně. Dokonce bych se ráda projela, což je co říct :-). Za druhé je to místo, kde na vás působí nenucená umělecká energie. Lidé tu jdou s kůží na trh a na ulici předvádějí, co dokážou. Na každém rohu jsou různé instalace a graffiti.

img_1427

img_1278

img_1291

img_1444

A poslední věc, která mě fakt bavila je, že to tu budí dojem jako by nikdo nemusel chodit do práce. Dostali jsme typ určitě nevynechat ulici Rue des Teinturies, kam rádi chodí místní. A ať jsme kolem šli v jakýkoliv čas, tak tu bylo pořád plno. Ostatně my to měli podobně, moc příjemně tu totiž ubíhal čas. Osobně pak můžu doporučit bar La Cave Des Pas Sages, kde jsme po dva večery sedávali na víno. A jak jinak než z lokální produkce, takže první mise splněna na 100% :-).

img_1276

img_1274

img_1813

img_1460

img_1758

img_1472

Kolem Avignonu je spoustu míst, kam můžete vyrazit na výlet. Jenom si vybrat. My už měli za sebou přes 1300 km a tak jsme si chtěli od dalekého ježdění na chvíli odpočinout. Takže jsme zvolili dva nejbližší cíle.

Pont du Gard

Se nachází asi 45 min. jízdy od Avignonu. Pak se ale musíte rozhodnout, jestli jste ochotní zaplatit pěkně vyšponované vstupné (18€/os.). A protože tu nechci jen tak mlátit slámu na prázdno, tak je asi jasné, že jsme vstupné zaplatili. Jediné čeho jsme litovali bylo, že jsme si nevzali plavky. Člověk jezdí všude autem a plavky by se mu tam asi už nevešly, že jo.

Tady na tom místě nám dochází, jak dokážou frantíci udělat lidově řečeno “z prdu kuličku”. Nerozpakují se všude tam, kde to podle nich stojí za to, napařit vstupné. A ono jim to vychází. Příkladem je i Pont du Gard. Dřív se zde vstupné neplatilo. Nyní pokud se chcete dostat třeba na vyhlídku z nejvyšší části mostu, tak musíte k 18€ ještě něco přihodit. A lidi sem stejně pořád chodí. Máme se co učit.

V tomto případě se není čemu divit. Pont du Gard je výjimečné místo, kde se snoubí historie s pěknou přírodou. Můžete si tu např. půjčit kajak a projet se po řece nebo si v ní zaplavat. Když je vedro k zalknutí, tak ledově studená voda přijde vhod.

img_1548

img_1555

img_1556

img_1574

img_1621

img_3872

img_1583

img_1627

Když už nás Pont du Gard omrzel (haha, to se nestalo. Přítel mě musel doslova odtáhnout pryč), tak jsme se vydali objevovat další krásy Provence. A tak vzniklo pár fotek z Beaucaire, neočekávané zastávky předtím než jsme dorazili do…

img_1652

img_1638

img_1655

… Saint Rémy de Provence

Bývala by to byla malebná vesnička jako z Van Goghových pláten. Počkat, ale to je malebná vesnička z Van Goghových obrazů. Kdysi tu totiž pobýval v době svého léčení na nedaleké psychiatrii. Saint Rémy se mu stalo inspirací pro jeho tvorbu, a díky tomu se proslavilo. A navzdory hordám turistů, z nichž každý si chce ukrást svůj kus stínu pod vzrostlými platany, je to provensálská vesnička jako z mých představ. Nebýt Van Gogha, tak by se stala tak maximálně náhodným cílem, a nebylo by to na škodu.

img_1658

img_1662

img_1667

Saint - Rémy de Provence

img_1680

img_1678

img_1675

img_1686

Jak se říká v nejlepším je třeba přestat. Takže to je pro dnešek všechno a nebylo toho málo. Právě máme najeto něco přes 1300 km a poznali jsme pár míst, na který hned tak nezapomeneme. I když Avignon opouštíme s těžkým srdcem, tak se zároveň tetelíme blahem. Blížíme se totiž tam, proč to celé vzniklo (kdo sledoval Instagram a pozorně četl Preview, tak ví 🙂 ). A o tom už příště.

Kdo by se rád podíval na komplet galerii může zde.

Sledujte mě a mějte se krásně!

 

4 thoughts on “PERFECT ROADTRIP: Strasbourg & Avignon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s