PERFECT ROADTRIP: Preview

Mít cíl…

Než Vás tady zahltím fotkami z našeho roadtripu, tak si malinko získám čas povídáním o tom, jak to vlastně všechno začalo a jak jsme to zvládli. A taky prokousat se těmi několika tisícovkami fotek mi dává docela zabrat. Takže přiznávám, tenhle článek bude trochu jako polívka před hlavním chodem a desertem. Naladí strávníka na to, co má teprve přijít :-).

Během nevlídných jarních večerů si s přítelem často krátíme čekání na příchod léta uvažováním o tom, kam že to vlastně pojedeme. Takže Googlujeme jako o život a sršíme více či méně reálnými nápady. Letos  jsme chtěli nějakou změnu ze zajetých kolejí pobytů v hotelech s all inclusive, a tak nějak přirozeně vyplynulo, že tentokrát na dovolenou pojedeme autem. Ale kam? A nad tím jsem nemusela dlouho uvažovat. Teoreticky jsem do Francie zabouchnutá už dlouho, bylo na čase poznat hloubku mého citu prakticky. A měla jsem dva jasné cíle – dát si víno přímo v oblasti Côtes du Rhône a vyfotit se u četnické stanice v Saint Tropez. Takže teď jen naplánovat kam a kdy s přihlédnutím k tomu, že nejsem aktivní řidič, a tak to celé musí odřídit přítel.

I tak bylo naše tempo vražedné. Za 9 dní jsme najezdili kolem 3 500 km a celou naplánovanou trasu jsme dali na 3 nádrže. Jednu jsme si vezli z Čech, pak měli celkem štěstí na ucházející cenu nafty ve Francii. Tankování v Itálii jsme se naštěstí vyhnuli, protože tam kasírují za PHM šílené pálky. Nejdelší přejezd nás čekal úplně na konci, kdy jsme ze Sirmione do Prahy urazili 860 km. Cesta zpátky se zdála být nekonečná jako by se odpočet kilometrů zastavil na dvěstěpadesátce. Umocněno nechutně krásnými kýčovitými pohledy na alpskou krajinu jako z reklamy na čokoládu. Trochu jsme koketovali s myšlenkou, že se ještě stavíme na jeden den v Innsbrucku, ale to bychom tam museli najít prádelnu.

Protože jako čerstvě zrození roadtripáci jsme udělali pár začátečnických chyb. Předně jsme se totálně nevhodně sbalili. Půlka našich obřích kufrů byla plná teplejšího oblečení, které jsme ani jednou nevytáhli, protože se  denní teplota pohybovala kolem 35°. Takže to, co se dalo v takovém počasí nosit, bylo v našich kufrech nedostatkové zboží a brzo se stalo zralé na intenzivní předpírku. Vystačit si po dobu 9 dní jen s párem kraťasů a z toho jedny jsou koupačky, je docela zásadní změna v prioritách.

Jako další ukazatel toho, že ještě tak úplně nemáme lifestyle ala Zikmund a Hanzelka v žilách, byla absence jakýchkoliv dochucovacích prostředků. Když se pokoušíte o stravu z toho, co se koupí na francouzských tržištích, tak to bez té soli najednou ztrácí kouzlo (i chuť). No, hlavně že jsme měli fén. Asi to jediné nejroadtripovatější gesto, jaké jsme udělali bylo, že jsme si pořídili autoledničku. Ale byla to koupě k nezaplacení, které jsme ani jednou nelitovali.

Jinak už jsme nenechali nic náhodě. Ubytování ve všech “pitstopech” jsme si rezervovali dopředu na Booking.com. Tohle jsme nepodcenili, zvlášť proto, že jsme potřebovali mít jistotu jakš takš zabezpečeného parkování pro náš koráb. A i tak jsme měli jednou smůlu, ale o tom později. Co se týče ceny, tak jsme nehledali žádný luxus. Např. v Cannes jsme bydleli v hotelu v centru za 6 tisíc pro 2 osoby a to se mi zdá hooodně dobrý. Můj taťka z toho byl paf, protože tolik ho stojí ani ne týden na Moravě. Takže tak :-).

Navíc když máte za přítele milovníka excelovských tabulek a sběru dat do nich, tak už předběžně víte, na kolik vás taková cesta vyjde. Prostě víte, kolik je kde cena PHM, kolik kde stojí dálniční známka nebo mýto (ve Francii nutno kalkulovat se zpoplatněnými dálnicemi cca 100 km = 10 €), kolik stojí kde ubytko a třeba taky v kolik vyrazit, abychom denně pohodlně ujeli 650 km. Jste připravení téměř na vše, teď aby to vyšlo i v reálu.

A nám to vyšlo do puntíku. Nic se nám nestalo, auto nás spolehlivě odvozilo kam jsme si naplánovali a zkušenost to byla ryze pozitivní a bořící některé mýty. Určitě neplatí, že Francouzi jsou nepříjemní a odmítají mluvit anglicky. My se (téměř) vždycky setkali s vřelým přijetím a angličtina se už pro ně stala nutností. To se samozřejmě bavíme o turisticky oblíbených místech. Kdesi v zapadlé vesničce si bez znalosti francoužštiny asi neškrtnete. Já jsem Francii totálně propadla, některým místům obzvlášť. Jedna moje kamarádka má sen – na stáří žít v Provance a psát detektivky. Vytipovala jsem jí domeček, hodlám jí totiž hodně navštěvovat.

To je pro začátek vše, co jsem měla na srdci. A příště už očekávejte článek plný fotek o prvních dnech našeho Perfect Roadtripu. Tak vyrážíme :-).

Sledujte mě a mějte se krásně!

 img_3802

One thought on “PERFECT ROADTRIP: Preview

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s