Do you like a hammer?

PORTO// 23.6.2016

Nachozeno 11,69 km
English version here

Vlastně náhodou jsme si naplánovali náš trip do Porta na den oslav sv. Jana. V Portugalsku je to významný svátek a právě v Portu probíhá obrovská pouliční oslava, jedna z největších v Evropě. Vůbec jsme nevěděli, co nás čeká a bylo to skvělý. Tak si o tom něco přečtěte 🙂

Celé město se baví na ulici. Lidé se promění v obrovskou pohybující se masu a vy se stáváte její součástí, jinak nemáte šanci se kamkoliv dostat. A tak plujete na té vlně a užíváte si to všeobecné veselí. Tu se griluje, tam se zase tančí a zažíváte neuvěřitelnou skupinovou radost, když se někomu podaří vypustit lampion štěstí. Za nějakou dobu jsou jich na noční obloze desítky a vypadají jako pohybující se hvězdy. Je to vážně nádhera. Něco tak prostýho a vám to vezme dech.

A taky se připravte na to, že vás kdekdo šlehne plastovým kladívkem po hlavě. Ťuk do hlavy zleva, ťuk zprava, znovu a znovu. Nejdřív se mračíte a nechápete, a když vidíte, že se tak otloukají všichni, tak už je vám to nakonec jedno. S pokročilejší noční hodinou mají kuráž i ti, co se ještě před půlnočním ohňostrojem drželi zpátky. A není se čemu divit. Přináší to jistou katarzi, když tím kladivem kolem sebe máváte jako Thor :-). Když se ještě Thor posilní ve stánku s pivem, které jsou rozesety na každém rohu po městě, tak to začíná být teprve zábava. Nakonec tomu podléhám – jak občerstvovnám, tak i chuti někoho vzít po hlavě, a tak vysílám přítele. Již řádně vyzbrojeni se opět připojíme k davu a tlučeme hlava nehlava. Hm, samozřejmě jemně.

Otloukání na chvíli ustane o půlnoci, kdy se všichni na patnáct minut zastaví a sledují ohňostroj. Jak jsme město ještě neznali, tak jsme si bohužel zvolili špatné místo na stání, a proto jsme z ohňostroje viděli jen málo. Škoda a další důvod navíc proč se do Porta vrátit, že?

Po skončení ohňostroje zábava zase pokračuje až do ranních hodin. My jsme vydrželi asi do půl 3 a stejně jsme odcházeli v nejlepším. Portugalci se prostě umí bavit, to se nedá popřít. Pro mě to byl zážitek hlavně v tom, jak taková masová street party může být spořádaná a obejde se bez zbytečných projevů agresivity. Akorát teda druhý den město vypadalo jako jedna velká skládka.

Proč zrovna kladívko, ptala jsem se? A taky proč vám do obličeje pořád strkají květy česneku? Kladívkový rituál byl do oslav zavedený studenty poměrně nedávno, kdežto bylinky k těmto oslavám patří už několik století. Všechno jen proto, aby vám to přineslo štěstí, zdraví a lásku. Takže jestli se množství nadílky bude poměřovat tím, kolikrát jsem dostala do hlavy, kolik ran jsem rozdala a kolikrát jsem strpěla česnek v obličeji, tak budu šťastná a zamilovaná žít asi tak sto let.

Tak si ke mně přijďte pro příděl, kdybyste měl někdo pocit, že Vám něco z toho chybí.

Sledujte mě a zatím se mějte krásně!


One thought on “Do you like a hammer?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s